Meme Sağlığı Derneği Hatay’da Yaklaşık Bin Kadına Meme Sağlığı Eğitimi Verdi

Kurulduğu günden bu yana kadınları meme sağlığı konusunda bilinçlendiren ve ön teşhisin önemine dikkat çeken Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), ÇİSAD ve Hatay Tabip Odasıyla birlikte Hatay’daki 14 köy ve çadır kentteki kadınlarla bir araya gelerek meme sağlığı eğitimi gerçekleştirdi.

Ülkemizde her 8 kadından birinde görülen meme kanseri konusunda erken teşhisin önemine dikkat çekmek için 15 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren MEMEDER, Ekim Meme Sağlığı Farkındalık Ayı kapsamında düzenlediği Hatay Pembe Festival etkinliği kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllü uzman doktorlarla Hataylı kadınlara kendi kendine meme muayenesi eğitimi verdi. Hatay Pembe Festival farkındalık eğitimlerine, bölgedeki çadır ve konteyner kentlerden yaklaşık 2 bin kadın katılması planlandı.

MEMEDER Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Özaydın ve Hatay etkinlik sorumlusu MEMEDER Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sibel Özkan Gürdal, deprem bölgesindeki kadınların sağlık durumlarını iyileştirmek amacıyla gerçekleştirdikleri organizasyonda, toplumun meme sağlığı bilincini artırmayı amaçladıklarını vurguladı. Prof. Dr. Özkan Gürdal, “Deprem bölgesinde yaşayan kadınları meme sağlığı konusunda bilinçlendirmek ve erken teşhis için önemli adımlar atmalarını sağlamak en önemli hedeflerimizden biri. Türkiye’nin dört bir yanından gelen doktorlarımız, bu önemli projede gönüllü yer alarak toplumsal bir fark yaratmamıza destek oluyorlar. Sağlıklı bir toplum için çaba harcayan herkese teşekkür ederim” dedi.