Lilly İlaç Türkiye’deki 30. Yılında Yaşamı İyileştirme Amacıyla Çalışmaya Devam Ediyor

Dünyada 147 yıllık güçlü bir mirasa sahip olan Lilly, Türkiye’de 30’uncu yılını kutluyor. Çeşitliliğe önem veren, dahil edici ve eşitlikçi bir çalışma kültürüne sahip şirket, 2023 yılını da ödüllerle kapatıyor.

Lilly Türkiye Genel Müdürü Emily Millette

Lilly, 147 yıllık geçmişe sahip köklü bir şirket ve Türkiye’de 30 yıldır faaliyet gösteriyor. Şirket yapılanmanızdan bahsedebilir misiniz?

Lilly’de her gün, tüm dünyadaki insanların yaşamlarını iyileştiren ilaçlar yaratmak için insana verilen değeri keşif ile birleştirme amacımızla çalışıyoruz. Yaptığımız her şeyde bize dürüstlük, mükemmellik ve insana saygı olmak üzere üç temel ve köklü değerimiz rehberlik ediyor. Dünya çapında 41 binden fazla çalışanı olan Lilly’nin yedi ülkede üretim tesisi bulunuyor ve ürünleri 110 ülkede pazarlanıyor. Araş­tırma ve geliştirme alanında yaklaşık 9 bin 800 çalışanı ve yedi ülkede Ar-Ge merkezi var. 55’ten fazla ülkede klinik araştırmalar yürütülüyor.

Türkiye’deki faaliyetlerine ise 1950’lerde, ürünlerinin bir Türk şirketi ortaklığında üretilip dağıtılmasıyla başlayan ve 1993 yılında bu çalışmalarını Lilly İlaç Ticaret Ltd. Şti. çatısı altında toplayan Lilly, o yıldan bu yana Türkiye’de, endokrinoloji, merkezi sinir sistemi hastalıkları, onkoloji, dermatoloji, romatoloji, migren ve erkek sağlığı tedavi alanlarındaki keşiflerini Türkiye’deki bireylerin erişimine sunuyor. Türkiye’deki 30’uncu yılımızı Cumhuriyetin 100’üncü yılıyla birlikte kutluyoruz. Dolayısıyla bunun bizler için çok daha büyük bir anlamı var.

Lilly Türkiye, çalışma kültürüyle öne çıkan ve bu anlamda pek çok ödüle sahip olan bir şirket. Bize bu kültürünüzü biraz anlatır mısınız?

Lilly İlaç olarak peş peşe aldığımız ödüller, bize 30 yıllık yolculuğumuzda doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. 2023 yılında şirket kültürümüz ve çalışan mutluluğuna odaklanan uygulamalarımızla 2023’te Great Place to Work® Sertifi­kasını almaya hak kazandık. Ardından, Great Place To Work® tarafından açıklanan Türkiye’nin En İyi İşverenleri™ 2023 listesinde yer alarak ödüllendirildik. Ayrıca, Etik Değer­ler Merkezi Derneği (EDMER) tarafından verilen ETİKA Türkiye Etik Ödülü’nü de üst üste 11 kez kazanmanın gururunu yaşıyoruz.

Lilly Türkiye’de, birbirimizi önemsediğimiz ve birbirimize güvendiğimiz, çeşitliliğe önem veren, dahil edici ve eşitlikçi bir çalışma kültürüne sahibiz. Şirketimizde, yenilikçilik anlayışına büyük önem veriyoruz. Çalışanlarımıza pozitif bir deneyim sunmak için de sürekli olarak değişen ve gelişen, her defasında daha iyiye taşınan bir yapıya sahibiz.

Global ödüllendirme platformumuz, dijital esnek yan haklar programımız ve çevrimiçi eğitim platformlarımız, yenilikçi uygulamalarımız arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra, çalışanlarımızın kişisel ve profesyonel gelişimlerini desteklemek üzere çeşitli eğitim platformlarımız ve kaynaklarımız bulunuyor. Hibrit çalışma modeli, açık ofis uygulaması ve esnek çalışma saatleri gibi imkanlarla iş-özel hayat dengesini gözeten uygulamaları çalışanlarımızı da sürece dahil ederek hayata geçiriyoruz.

Sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarınızdan da bahsedebilir misiniz?

Sosyal etkimizi artırmak için kaynaklarımızı, zamanımızı ve uzmanlığımızı kullanıyor; çalışanlarımızın, yaşamı iyileştirmeye yardımcı olacak şekilde gönüllü olma çabalarını teşvik ediyor ve destekliyoruz. Lilly, kurumsal sosyal sorumluluk bilincinin bir yansıması olarak 16 yıldır tüm dünyada, çalışanların yaşadıkları bölgelerdeki öncelikli konulara eğilmelerine imkan sağlayan Gönüllülük Günü’nü düzenliyor. Bu yıl, deprem bölgesindeki çocuklarımız için Bir Kitap Bir Gelecek Derneği ve Tohum Otizm Vakfı ile gönüllülük çalışmaları gerçekleştirdik ayrıca 2020 yılından bu yana olduğu gibi Boğaziçi Üniver­sitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Labora­tuvarı (GETEM) için gönüllü okuyucularımız kitaplara ses vermeye devam ettiler.

Lilly İlaç olarak, Türkiye’deki 30. yılımızı kutlarken, insanların daha iyi olmalarına, daha iyi hissetmelerine ve daha iyi yaşamalarına yardımcı olmak üzere durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz.

PP-MG-TR-0076