“Kadın Sağlığında İnovasyonu Hızlandırma Programı”nda İkinci Dönem Başlıyor

Kendini kadın sağlığı alanını iyileştirmeye adamış global bir sağlık şirketi olan Organon, MENA bölgesinin önde gelen tohum ve erken aşama girişim sermayesi şirketi Flat6Labs ortaklığıyla Kadın Sağlığında İnovasyonu Hızlandırma Programı’nın ikinci döneminin başladığını duyurdu. Başlangıç niteliğindeki ilk dönemin başarısı ve bölge genelinde elde edilen olumlu sonuçlar üzerine ikincisi gerçekleştirilecek girişim; Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye (MENAT) bölgesinde kadın sağlığını iyileştirecek çözümlerle dijital sağlık girişimlerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Organon ve Flat6Labs ortaklığıyla yapılacak “Kadın Sağlığında İnovasyonu Hızlandırma Programı”nın ikinci dönemi “Aile Planlaması”, “Gebelik Planlaması” ve “Kadınların Sağlıklı Yaşamı” olmak üzere 3 temaya odaklanacak. “Aile Planlaması”nda kontrollü üreme sağlığı danışmanlığı ve eğitimini geliştiren teknolojiler ile bu konuda geliştirilen araçlar ve seçenekler hakkında farkındalığı artırmak, “Gebelik Planlaması”nda tüp bebek tedavisinde psikolojik destek ve danışmanlık için üretilen çözümler ve “Kadınların Sağlıklı Yaşamı”nda kişisel bakım ve anne bakımı, hastalıkların erken tanısı, menstrüel sağlık alanlarında yenilikler üzerine çalışmalar gerçekleştirilecek.

Bu hızlandırma programının genel amacı, sürdürülebilir ve uzun vadeli çözümler bulmayı amaçlayarak bölgedeki kadınların sağlıklarıyla ilgili karşılaştıkları belirli zorlukları ele almak. Kadının sağlık hizmetlerine erişilebilirliğini iyileştirmeye, bireyleri güçlendirmeye ve genel sağlıklı yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek dijital çözümlerin belirlenmesi, desteklenmesi ve nihayetinde belirlenen alanlarda kadın sağlığının geliştirilmesi üzerinde durulacak. Bu yıl gerçekleştirilecek program Kuveyt, Lübnan, Umman, Türkiye, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan ve BAE dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren startuplar’ı hedefliyor. Bu ülkelerin çoğunda Organon ve Flat6Labs ofisleri yer almakta olup, her iki kuruluşun bu coğrafyalarda yerel ortaklıkları bulunuyor.

Bu ortaklık, seçilen 15 startup’ın büyümesini hızlandırmayı, çeşitli paydaşlarla etkileşim kurmayı ve nihayetinde kadın sağlığı alanındaki mevcut zorlukları ele almaya hazır startup’ları eğitmeyi amaçlıyor. Ayrıca program, sosyal yardım, keşif ve seçim çabalarını güçlendirmek için bilgilendirme oturumları, roadshowlar, pitchathonlar ve web seminerleri gibi sanal ve yerinde topluluk etkinliklerini de içerecek.

Organon Orta Doğu Kuzey Afrika ve Türkiye (MENAT) Lideri Ramy Koussa, programın ikinci dönemiyle ilgili olarak şu yorumda bulundu: “Kadın sağlığına yapılan her bir yatırım, pozitif yatırım getirisi (ROI) sağlamaktadır: Bu bakış açısı ise yatırılan her 1 Amerikan Doları için yaklaşık 3 Amerikan Doları ekonomik büyüme öngörülmektedir.