Roche, Alzheimer’da Erken Tanı İçin Eli Lilly ile İşbirliği Yapacak

Alzheimer hastalığı ile mücadelede yenilikçi bir tanı çözümü için yapılacak bu işbirliği kapsamında tüm dünyada Alzheimer hastalığına daha erken tanı konulabilmesi ve böylelikle hasta yolculuğunun iyileştirilmesi hedeflenecek.
Roche ve Lilly arasındaki bu işbirliği, zamanında ve güvenilir tanı sayesinde tedaviye giden yolculuğu iyileştirme ortak hedefleri doğrultusunda sağlanacak. Bu kapsamda kullanıma sunulacak tanı çözümü, onaylanması halinde, semptomları olan hastalarda amiloid patolojisi olasılığının düşük olduğunu tespit etmek ve tanıyı doğrulayabilecek ileri değerlendirme ve testlere devam edilip edilmemesini belirlemek için ek bir araç olarak kullanılabilecek.
Roche Diagnostik CEO’su Matt Sause, “Bu önemli tıbbi ihtiyacın giderilmesinde Lilly ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bugün 55 milyondan fazla insan demans ile mücadele ediyor ve bu sayının 2050 yılına kadar neredeyse 140 milyona yükseleceği öngörülüyor. Demans hastalarının zamanında ve doğru tanı alması konusunda iş birlikleri hayata geçirmeye önem veriyoruz. Roche ve Lilly işbirliği ile sunulacak tanı çözümü, kişinin tanı yolculuğunu hızlandırma ve dolayısıyla tedavi seçeneklerine daha hızlı erişim sağlama potansiyeline sahip olacak” dedi.
Lilly Grup Başkan Yardımcısı ve Avid Radiopharmaceuticals Nörobilim Ar-Ge Başkanı Mark Mintun ise, “Yeni bir potansiyel tanı çözümünün geliştirilmesini desteklemek için Roche ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Alzheimer hastalığının zamanında ve doğru tanısı için kritik önem taşıyan kapsamlı verilerin oluşturulmasına destek olmak adına ekosistem genelindeki işbirliklerini devam ettirmek için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullandı.