“HPV Farkındalık Dansı” Etkinliği 24. Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği Kongresi’nde Yapıldı

Avrupa Jinekolojik Onkoloji Derneği ESGO’nun 24. Kongresi, 18 yıl aradan sonra bu yıl ikinci kez İstanbul’da gerçekleştirildi. 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan Kongre’ye 90’dan fazla ülkeden 2200 delege katıldı. Alanında önde gelen pek çok jinekolog, tıbbi onkolog ve cerrahların yer aldığı kongrede, dünya genelinde yılda 1,3 milyon kadının etkilendiği jinekolojik kanserlerle ilgili en son gelişmeler ve tedavideki yenilikler paylaşıldı.

Kongre’de kadın kanserleri alanında kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen sosyal etkinlikler oldukça dikkat çekti. Bu yıl özellikle Pİ Kadın Kanserleri Derneği, Kanserle Dans Derneği ve Avrupa Kadın Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği’nin (ENGAGE) ortak düzenlediği ve 18 yaşındaki lise öğrencisi, ünlü dansçı Alya Dormen’in katılımcılarla birlikte yaptığı HPV Farkındalık Dansı kongreye damgasını vurdu.

Bilim ve Sanat el ele verdi, “Farkındalık” Dansı büyüledi!

Pİ Kadın Kanserleri Derneği’nin HPV aşısının önemine ve ücretsiz olmasına dikkat çekmek amacıyla başlattığı kampanyaya destek olmak için, 18 yaşındaki lise öğrencisi, genç dansçı, Alya Dormen’in hayata geçirdiği “HPV Farkındalık Dansı’’, bu yılki “ESGO Dünya Jinekolojik Kanserler Konferansı”nın en dikkat çekici etkinliği oldu. Pİ Kadın Kanserleri Derneği’nin “Kızıma İyi Gelecek, Bize İyi Gelecek’’ adını verdiği ve geçtiğimiz yıl başlattığı kampanya; kız çocuklarının, genç kızların HPV aşısı yaptırarak rahimağzı kanserinden korunabileceğine vurgu yapıyor ve maddi gücü olmayan ailelerin kız çocuklarına ücretsiz HPV aşısı sağlamayı hedefliyor.

Sinsi hastalığa karşı Sosyal Medya Dopingi!

“1 Yılda 1000 Aşı’’ hedefiyle yola çıkan ve geçtiğimiz yıl 20 Eylül’de, Dünya Jinekolojik Kanserler Günü’nde startı verilen kampanyanın ilk tanıtımı ve destek çağrısı Alya Dormen tarafından sosyal medya üzerinden yapılmış ve ilk dans atölyesi de geçtiğimiz yıl “Dünya Kız Çocukları Günü’nde başlatılmıştı. O günden bu yana Alya Dormen ile gerçekleştirilen onlarca dans atölyesi’nin tüm geliri HPV aşısı için bağışlandı Koreografisini Alya Dormen’in yaptığı HPV Farkındalık Dansı, bu kez uluslararası bir platformda gerçekleştirilmiş oldu. 29 Eylül’de, ESGO konferansında katılımcılar, hep birlikte Alya Dormen ile “HPV Farkındalık Dansı” yaptı. “KIZIMA İYİ GELECEK” kampanyasının gönüllü destekçilerinden olan gazeteci Ayşe Arman da Alya Dormen ile birlikte kadın kanserleri ve HPV farkındalığı için etkinliğin moderatörlüğünü yaparak, HPV aşısı ile rahimağzı kanserinden korunmanın mümkün olduğunu vurguladı.

Aşı ile önlenebilen tek kanser türü!

20 Eylül 2022’de “1 yılda 1000 aşı’’ hedefiyle yola çıkılan kampanyayla ilgili, Pİ Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş şunları söyledi: “Tüm dünyada her gün 7 kadın rahimağzı kanserine yakalanıyor, her gün 3 kadın ise hayatını kaybediyor. Ülkemizde ise her yıl yaklaşık 2 bin kadın bu kanser türüyle tanışıyor. Oysa rahim ağzı kanseri, aşı ile önlenebilir tek kanser türü. Dernek olarak istedik ki, hem ülkemizde bu farkındalık artsın hem de bu aşıyı çocuklarına yaptırmak isteyen ama maddi gücü olmayan ailelere destek olalım. Ve nihayet “1 yılda 1000 aşı’’ olarak koyduğumuz hedefe şimdiden ulaşmış olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu projede bizlere başından beri en büyük desteği sunan Alya Dormen’e ve Ayşe Arman’a gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.’’

ESGO bünyesinde hasta dernekleriyle birlikte çalışan ve Avrupa genelinde 29 farklı ülkeden 80’den fazla üyesi bulunan Avrupa Kadın Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği ENGAGE de hasta dernekleriyle el ele vererek, jinekolojik kanser hastalarının yaşadığı sorunlara dair kongrede bilimsel ve sosyal içerikli yol gösterici paylaşımlar yaptı.

30 Eylul’de Maçka Parkında gerçekleşen geleneksel ESGO Sağlık için Farkındalık Koşusu & Yürüyüşü, çok sayıda kişinin katılımıyla kongrenin dikkat çeken bir diğer etkinliği oldu.