FMF Hastalığı Türkiye’de Daha Fazla Görülüyor!

Çocuk Romatoloji Derneği ve Novartis, Ailevi Akdeniz Ateşi (Familial Meditteranean Fever- FMF) hastalığının bilinirliğini artırmak amacıyla bir farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlik alanına uğrayan ziyaretçiler hastalığa dair bilgi edinme fırsatı buldular.

“FMF’de Semptomlar Değil Hayat Canlansın” sloganıyla yola çıkan Çocuk Romatoloji Derneği ve Novartis, FMF hakkında toplumsal farkındalığın artırılmasına katkı sunmak amacıyla 17 Eylül Dünya FMF Farkındalık Günü’nde bir etkinlik gerçekleştirdi. Türkiye’de FMF’ye dair bilincin yükseltilmesi hedefiyle çalışan Çocuk Romatoloji Derneği ve Novartis, kurumsal sosyal medya hesaplarından ay boyunca yaptıkları paylaşımlarla da hastalığa dair bilgilendirici içerikleri geniş kesimlere duyurma konusunda sorumluluk üstlendiler.

Etkinlikte 4 pandomim sanatçısı özel performanslarıyla FMF’de en sık görülen belirtiler olan tekrarlayan ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı ve deri döküntüsünü canlandırdılar. Her yaştan ziyaretçinin ilgisini çeken bu etkinlikte ziyaretçiler, FMF hakkında daha fazla bilgi sahibi olma ve merak ettikleri soruların yanıtlarını Çocuk Romatoloji Derneği’nin alanında uzman hekim üyelerinden alma fırsatı elde etti.

Gerçekleştirilen etkinlikten esinlenerek hazırlanan ve FMF’nin en sık görülen belirtilerine dikkat çeken farkındalık filmi Çocuk Romatoloji Derneği ve Novartis tarafından sosyal medya üzerinden #FMFteHayatCanlansın etiketiyle geniş kitlelere ulaştırıldı.

Farkındalık filmini; https://www.youtube.com/embed/ sVp5Oit2uNk?feature=oembed linkine tıklayarak izleyebilirsiniz.