AstraZeneca Türkiye ile Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Arasında Önemli İş Birliği

Türkiye’de en fazla sayıda klinik araştırma yürüten firmalar arasında yer alan AstraZeneca Türkiye, hastaların umut verici yeni tedavilere erişimlerinin yeni yollarını keşfetmek ve klinik araştırmalarda ülkemizin bölgede lider konuma gelmesini desteklemek amacıyla Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile klinik araştırmalar alanında önemli bir iş birliğine imza attı.

AstraZeneca Türkiye tarafından, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bugüne kadar 9’u onkoloji, 1’i hematoloji olmak üzere toplam 10 klinik çalışma gerçekleştirildi. 2016 yılından 2023 yılı kasım ayına kadar hastanede gerçekleştirilen 10 klinik çalışmada beş farklı sorumlu araştırmacı görev yaptı. Bu süre zarfında üç farklı onkolojik (meme kanseri, akciğer kanseri ve hepatoselüler karsinom) ve bir hematolojik (lenfoma) hastalık için 74 hasta taraması yapıldı ve 31 hasta klinik araştırma tedavilerine dahil edildi. 2024 yılında ise beş yeni onkoloji çalışmasının daha başlatılması planlanıyor. Başlatılacak bu araştırmalar ile birlikte AstraZeneca Türkiye’nin bu hastanede yürüteceği onkoloji ve hematoloji klinik çalışma sayısı 15 olacak. Ayrıca AstraZeneca Türkiye, iki Faz1b onkoloji çalışmasını da yine bu kurumda yürütüyor.

İş birlikleri hakkında konuşan AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış, “2020 yılında yaklaşık 10 milyon kişinin ölümüne ve neredeyse her altı ölümden birine neden olan kanser, küresel çapta başlıca ölüm nedenlerinden biri. 2020 yılında dünya genelinde 18,1 milyon kanser vakasının görüldüğü tahmin ediliyor. Dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen kanser ile mücadelede başarı için klinik çalışmalarda iş birlikleri yapmak gerekiyor. Bu nedenle bu yöndeki çalışmalara büyük önem veriyoruz. Türkiye’de en fazla sayıda klinik araştırma yürüten firmalar arasındayız. Hedefimiz bu konuda ilk sırada olmak ve klinik araştırmalarda ülkemizin bölgede lider konuma gelmesini sağlamak. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) verilerine göre 2021 yılında klinik araştırmalara yatırımımız 147 milyon TL iken 2022 yılında bu rakam yüzde 90 artışla yaklaşık 280 milyon TL’ye yükseldi. Sektörümüz genelinde artış ise yüzde 36 oldu. 2022 yılında klinik araştırmalarımızdaki artış da yüzde 81 olurken Türkiye’de sektör genelinde yüzde 60’lık bir büyüme gerçekleşti. Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yaptığımız bu iş birliği sayesinde klinik çalışmalarımızı daha da artırma fırsatını bularak kanser hastalarının umut verici yeni tedavilere erişimlerinin yeni yollarını keşfetme yolculuğumuza devam edeceğiz. Hastaların hayatlarında anlamlı farklar yaratacak çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” dedi.

Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Klinik Araştırmalar Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Fevzi Altuntaş ise açıklamasında şunları söyledi: “Ülkemiz kanser, hematolojik kanserler ve kemik iliği nakli tedavi uygulamaları bakımından dünyanın en gelişmiş ülkeleri ile yarışır düzeydedir. Türkiye kemik iliği naklinde hem sayısal hem de niteliksel olarak Avrupa Birliği ülkeleri ortalamasının üzerindedir. Kanıta dayalı uygulamalar ışığında her türlü kanser ilacına ulaşmak mümkündür. Klinik araştırma düzeyindeki tedavilere erişim için de yoğun bir gayret devam etmektedir. Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ülkemizin önemli bir akademik kapsamlı kanser merkezidir. Merkez yalnızca nitelikli sağlık hizmeti sunmakla kalmayıp aynı zamanda ülkemizin önemli kanser araştırma merkezlerinden biridir. Bu merkez sadece yurt içine değil yurt dışına da eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Hastane Türkiye ve çevre ülkelerden gelen hastalara umut ışığı olmaktadır. Günümüzde, kanser hastalarının yüzde 50’sinden fazlası standart yöntemlerle tedavi edilebilir durumdadır. Bununla birlikte, standart tedaviye cevap vermeyen hastalara yeni alternatif tedaviler sunmak çok önemlidir. Klinik araştırma merkezi ile bu kanser hastalarının yeni tedavilere erişilebilirliği sağlanmaktadır. Böylece birçok yeni kanser tedavisine dünya ile eş zamanlı ulaşmak mümkün olmaktadır.”